Zpožděný nebo zrušený let společnosti TAP Air Portugal? Můžete mít nárok na kompenzaci až do výše 600 euro!

Cestovali jste se společností TAP Air Portugal a byl váš let zpožděn nebo zrušen? Mějte na paměti, že v některých případech můžete mít nárok na odškodnění až do výše 600 euro! V tomto článku se dozvíte, jak zjistit, zda máte nárok na kompenzaci, na jakou částku máte nárok a jak o odškodnění požádat.

Nařízení EU 261/2004: práva cestujících v případě zpoždění nebo zrušení letu společnosti TAP Air Portugal

Cestovali jste letadlem a váš let byl zpožděn o více než 3 hodiny, zrušen nebo vám byl odepřen nástup na palubu? Můžete mít nárok na finanční kompenzaci! Nařízení EU č. 261/2004 totiž chrání práva cestujících právě v těchto případech.

U jakých letů společnosti TAP Air Portugal máte nárok na kompenzaci?

Podle nařízení EU č. 261/2004 mají cestující nárok na finanční kompenzaci ve třech případech. Jedná se o zrušené lety, zpožděné lety, nestihnutí přestupu nebo odepření nástupu na palubu (tzv. overbooking). Konkrétní podmínky, za kterých je možné požadovat náhradu, jsou popsány níže.

Zpožděný let TAP Air Portugal

U zpožděných letů platí stejně jako u zrušených, že zpoždění letu musí být způsobeno chybou na straně TAP Portugal. Pokud bude let zpožděn například z důvodu stávky letištního personálu nebo jiných mimořádných okolností, cestující nemá žádný nárok na kompenzaci. Pro splnění podmínek podle nařízení EU je navíc nutné, aby zpoždění dosáhlo alespoň 3 hodin. Zde je důležité zmínit, že zpoždění se počítá až u přistání v cílové destinaci, a tudíž není relevantní s jakou ztrátou letadlo vzlétlo.

Zrušený let TAP Air Portugal

Abyste mohli uplatňovat nárok na kompenzaci za zrušený let, musí vás aerolinka informovat o zrušení vašeho letu méně než 14 dní dopředu. Dále se musí jednat o pochybení na straně TAP Air Portugal, a tudíž důvodem ke zrušení letu nesmí být jedna z mimořádných okolností (např. nepříznivé počasí). V takových situacích cestujícím nárok na kompenzaci nevzniká.

Odepření nástupu na palubu u TAP Air Portugal

Posledním z případů, na které se vztahuje nařízení EU, je overbooking. Jsou to situace, kdy vám personál aerolinky sdělí, že vás nepustí do letadla z důvodu přeplněné kapacity. Aby bylo možné požadovat finanční náhradu, nesmí se jednat o dobrovolné přenechání místa v letadle.

Mimořádné okolnosti vylučující nárok na kompenzaci

Podle nařízení EU č. 261/2004 neexistuje nárok na kompenzaci za zrušený nebo zpožděný let v případě mimořádných okolností. Jedná se o okolnosti, které letecká společnost nemůže ovlivnit nebo jim zabránit. Patří mezi ně např.:

  • nepříznivé počasí, které znemožňuje bezpečný let,
  • politická nestabilita,
  • stávky ovlivňující letový provoz,
  • poruchy letových radarů nebo jiného vybavení,
  • teroristické útoky nebo jiné násilné činy.

Pokud nastane některá z těchto mimořádných okolností, letecká společnost není povinna vám poskytnout náhradu. Více informací naleznete v samostatném článku zde.

Zažili jste zpožděný nebo zrušený let společnosti TAP Portugal? Získáme Vám odškodnění až 600 euro na osobu.

Jaká je výše kompenzace, na kterou mám nárok?

Výše odškodnění se liší především v závislosti na vzdálenosti letu. Následující tabulka tuto problematiku jednoduše vysvětluje:

  • 250 € u letů ve vzdálenosti do 1 500 km;
  • 400 € u letů ve vzdálenosti od 1 500 km do 3 500 km;
  • 600 € u letů ve vzdálenosti nad 3 500 km.

Mimo to může společnost TAP Air Portugal podle nařízení EU požadovat 50% snížení kompenzace, pokud byl let se vzdáleností nad 3 500 km zpožděn o 3 až 4 hodiny, tj. 300 euro.

Jak získat kompenzaci za zpožděný nebo zrušený let společnosti TAP Air Portugal?

Máte dvě možnosti. Můžete kontaktovat společnost TAP Air Portugal prostřednictvím kontaktního formuláře na jejích internetových stránkách. Tento proces může být zdlouhavý, obtížný a společnost vám může odmítnout vyplatit kompenzaci, i když na ni máte nárok.

Nebo můžete požádat o pomoc nás. V Refundio vám pomůžeme získat kompenzaci, a to bezplatně. Naši odborníci se postarají o celý proces vyhodnocení vašeho letu a vymáhání vašeho existujícího nároku od letecké společnosti. V případě potřeby vyřešíme spor s leteckou společností soudní cestou.

Vyplňte náš formulář ještě dnes a získejte odškodnění, na které máte nárok.

Zažili jste zpožděný nebo zrušený let společnosti TAP Portugal? Získáme Vám odškodnění až 600 euro na osobu.

Zajímavosti o společnosti TAP Air Portugal

TAP Air Portugal je nejstarší dosud existující leteckou společností v Portugalsku. Společnost má sídlo na letišti Portela v Lisabonu. TAP Air Portugal létá do více než 100 destinací v 79 zemích světa. Společnost má vlastní muzeum, které se nachází na letišti Portela v Lisabonu. Muzeum je věnováno historii letecké společnosti a jejímu významu pro Portugalsko. TAP Air Portugal byla první leteckou společností na světě, která provozovala pravidelné lety do Brazílie.

Neletěl jsem se společností TAP Air Portugal. Platí stejné podmínky i pro ostatní letecké společnosti?

V našich dalších článcích se dozvíte, jak získat kompenzaci, pokud váš let provozovala jiná letecká společnost:

Ověřte svůj nárok na kompenzaci zdarma
Ověřit