Byl váš let s Ryanair zrušen nebo zpožděn? Dostaňte kompenzaci ve výši až 600 euro!

Ryanair je jednou z největších nízkonákladových leteckých společností v Evropě. Pokud jste v poslední době letěli právě s touto leteckou společností a váš let byl zpožděn nebo dokonce zrušen, je velmi pravděpodobné, že máte nárok na odškodnění. Podle nařízení EU č. 261/2004 můžete dostat až 600 euro. V našem článku vám přinášíme přehled o tom, jakou konkrétní částku můžete očekávat za váš narušený let, za jakých podmínek na ni máte nárok a především jednoduchý způsob, jak se k této částce dostat.

Nařízení EU č. 261/2004 v souvislosti se zpožděným či zrušeným letem Ryanair

Nařízení EU č. 261/2004 má klíčový význam pro ochranu práv cestujících v případě zpožděných či zrušených letů, ale také při odepření nástupu na palubu (tzv. overbooking). Nařízení stanovuje, že cestujícím náleží náhrada v podobě finanční kompenzace v případě, že jejich plánovaný let nabere nečekané komplikace, za které je letecká společnost odpovědná. Díky nařízení EU č. 261/2004 mají cestující jistotu, že budou chráněni a jejich práva budou vždy zachována. Je však nezbytné, aby byli se svými právy obeznámeni, a v těchto nepříznivých situacích je byli schopni uplatnit.

Kdy má cestující nárok na finanční kompenzaci od Ryanair?

Abyste mohli získat finanční náhradu za váš narušený let s Ryanair, musí se jednat o jednu z níže uvedených variant.

Overbooking

Overbooking znamená, že vám byl odepřen nástup na palubu letadla bez toho, aniž byste s tím souhlasili. Personál společnosti Ryanair vám nejčastěji sdělí, že pro vás již nemají volné sedadlo z důvodu přeplnění letadla. V takovém případě máte nárok na kompenzaci ve výši 250 až 600 euro podle vzdálenosti vašeho plánovaného letu. Více k odepření nástupu na palubu.

Zpožděný let

Váš let s Ryanair nabral zpoždění minimálně 3 hodiny a důvodem pro takové zpoždění nebyla žádná z mimořádných okolností, jako např. stávka zaměstnanců letiště nebo nepříznivé povětrnostní podmínky. Pro splnění podmínek přitom není rozhodující zpoždění, se kterým letadlo vzlétlo, ale pouze časový rozdíl mezi plánovaným a skutečným přistáním v cílové destinaci. Výše kompenzace se pohybuje mezi 250 a 600 euro v závislosti na délce zpoždění a vzdálenosti mezi letišti. Více ke zpožděným letům.

Zrušený let

Když Ryanair zruší váš plánovaný let a informuje vás o tom méně než 14 dnů předem, máte nárok na kompenzaci ve stejné výši jako u zpožděného letu, opět záleží na vzdálenosti letu. Zároveň se stejně jako u zpožděných letů musí jednat o chybu na straně Ryanair. Pokud je let zrušen z důvodu mimořádné okolnosti, Ryanair nemá povinnost vám kompenzaci vyplatit. Více ke zrušeným letům.

Podle nařízení EU č. 261/2004 musí být splněna ještě jedna důležitá podmínka k tomu, abyste měli nárok na kompenzaci. Letadlo Ryanair musí buďto vzlétnout z letiště nacházejícího se v EU nebo přistát na území EU. Pokud by tedy váš let byl provozován mezi letišti, které se nachází mimo území EU, kompenzaci bohužel neobdržíte.

Nestihnutí navazujícího letu

V případě, že jste v návaznosti na zpoždění či zrušení letu nestihli váš navazující let, máte při splnění podmínek stejný nárok jako v případě zrušení letu.

Jaká je výše kompenzace, na kterou mám nárok za narušený let s Ryanair?

Částka, na kterou máte nárok, se odvíjí od délky zpoždění a vzdálenosti mezi jednotlivými destinacemi. Nejvíce můžete požadovat za lety ve vzdálenosti nad 3 500 kilometrů, a to 600 euro. U těchto letů je však podmínka, že jedno z letišť se musí nacházet na území EU a druhé letiště je mimo EU. Pokud tedy poletíte více než 3 500 kilometrů, ale pouze v rámci EU, kompenzace bude snížena na 400 euro. U letu ve vzdálenosti mezi 1 500 a 3 500 kilometry je nárok vůči Ryanair 400 euro. U kratších letů do vzdálenosti 1 500 kilometrů mezi letišti je výše nároku v hodnotě 250 euro.

Důležité je zmínit, že u letů nad 3 500 kilometrů může Ryanair snížit kompenzaci na 50 % z původních 600 na pouhých 300 euro, pokud je zpoždění v délce mezi 3 až 4 hodinami. Pokud chcete kompenzaci v plné výši, musí být váš let zpožděn o více jak 4 hodiny.

Jak získám kompenzaci za zpožděný či zrušený let s Ryanair rychle a snadno?

Kompenzaci za váš narušený let můžete získat dvěma způsoby. Buďto se můžete obrátit na Ryanair sami, a to přes jejich webový formulář. Ryanair případ posoudí a následně se vám ozve, zdali vám kompenzaci vyplatí či nikoliv. Pokud však bude žádost zamítnuta, nemáte příliš možností, jak se proti rozhodnutí bránit. Můžete napsat na zákaznickou podporu nebo zavolat přímo některému ze zaměstnanců Ryanair. V lepším případě vám někdo telefon zvedne a chvíli se vám bude věnovat, ovšem nepočítejte s tím, že by Ryanair přehodnotil své rozhodnutí. Případ následně můžete řešit s právníkem, ovšem v případě neúspěchu v soudním sporu budete muset zaplatit soudní poplatky a vysoké náklady za právní služby. Tato varianta je vysoce riziková, a nakonec vás může vyjít draho.

Druhou možností je, že se obrátíte na odborníky z praxe, kteří pomáhají desítkám cestujícím denně chránit jejich práva. Jediné, co je potřeba udělat, je vyplnit krátký formulář. My se postaráme o vše ostatní. Po krátkém posouzení vašeho případu zkontaktujeme zástupce Ryanair a během chvíle budete mít peníze na svém účtu. Pokud to navíc bude nutné, jsme připraveni vaše práva hájit u soudu. Výhodou pro vás je, že za služby u Refundia neplatíte žádné poplatky, ale pouze částečnou provizi v případě úspěchu ve věci.

Pokud máte o kompenzaci zájem, jednoduše vyplňte krátký formulář a poté se již nemusíte o nic starat. My se spojíme se zástupcem letecké společnosti a získáme pro vás odškodnění ať už smírně či soudní cestou.

Situace, za kterých nárok na kompenzaci nevzniká

I přesto, že u vašeho narušeného letu byly naplněny výše uvedené podmínky, ne vždy vám vznikne nárok na kompenzaci. Existují totiž tzv. mimořádné okolnosti, za kterých Ryanair není povinen kompenzaci vyplatit. Jsou to náhlé situace, kterým Ryanair nemohl zabránit, a v důsledku nichž byl váš let zpožděn či zrušen. Mezi takové situace řadíme mimo jiné nepříznivé povětrnostní podmínky nebo stávky letových dispečerů.

Zajímavosti o Ryanair

Věděli jste, že Ryanair provozuje v průměru přes 3 000 letů denně? Irská nízkonákladová letecká společnost je suverénně nejvýše na žebříčku všech evropských leteckých dopravců, druhý EasyJet denně vypraví pouhou polovinu letů.

Celková flotila Ryanair činí neuvěřitelných 565 letadel. Společně se svými dceřinými leteckými společnostmi Buzz, Lauda a Malta Air létají do více než 240 destinací ve 40 zemích po Evropě, Africe a Blízkém východu.

Letěli jste s jinou společností? Podívejte se, jak kompenzaci získat

Ověřte svůj nárok na kompenzaci zdarma
Ověřit